"Poufne" Mikołaj Grynberg


Tytuł: Poufne
Autor: Mikołaj Grynberg
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Ilość stron: 158

„Poufne” z zewnątrz niepozorna, niewielkich rozmiarów książka. Jednak gdy zaczyna się ją czytać, to się przepada. „Poufne” jest, z pozoru, książką o szczęśliwej żydowskiej rodzinie, których wiele na tym świecie. Jednak poszczególne momenty z jej życia pokazują nam to z czym się borykają, jakie mają problemy. Autor za pomocą rodziny „-ski” opisuje jak historia rodziny wpływa na jej dalsze losy, zachowania i życie. Nawet piętnastominutowe spóźnienie może okazać się powodem do zamartwiania się o członka rodziny, a jest to warunkowane przeszłością. Przeszłość, w tym przypadku II wojna światowa, obóz koncentracyjny, domy dziecka, miała duży wpływ na życie poszczególnych bohaterów. Dzięki autorowi uświadamiamy sobie to, że niezależnie od tego czy chcemy czy nie, jesteśmy powiązani z rodziną różnymi relacjami. Mogą one byś słabsze lub mocniejsze, ale zawsze są. One też nas kształtują i wpływają na różne decyzje w życiu. Nie jesteśmy w stanie odciąć się od nich w 100 procentach. Zawsze jakaś cząstka rodziny nam towarzyszy w życiu dorosłym. Bohaterowie, choć próbują żyć po swojemu, stawiają granice między sobą a rodzicami, to i tak w ich życiu gdzieś pojawiają się te schematy postępowania, które wynieśli z domu. Z domem jesteśmy związani na całe życie. Może być gorzej – lepiej, ale to zawsze rodzina, której trzeba pomóc, wesprzeć.
„Poufne” to opis poszczególnych scen i wydarzeń z życia rodziny, które dają nam pewne wyobrażenie na jej temat. Każda scena to osobna fabuła, nie są one między sobą połączone w żaden sposób. Autor tylko sugeruje co dzieje się pomiędzy bohaterami.  Moim zdaniem dzięki temu możemy więcej zrozumieć i możemy samodzielnie domyślić się tego co działo się w tej rodzinie.
Według mnie książka ta daje możliwość odpowiedzenia sobie na pytanie jak budować relacje z rodziną? Jak powinno się być blisko z jej członkami? Jak nie zaburzyć relacji rodzic – dziecko? Jak ułożyć sobie relacje aby móc żyć po swojemu, jak nie powodować konfliktów. Czy w ogóle jest to możliwe? Każda rodzina ma swoją historię, swoje relacje i próbuje żyć z nimi w zgodzie. Tak jak bohaterowie książki.
„Poufne” czyta się dobrze, szybko. Bohaterów książki ukształtowała historia związana z ich żydowskim pochodzeniem. Mimo to każdy znajdzie odniesienie do swojej rodziny. Moim zdaniem bardzo trafna jest okładka, przedstawiająca po prostu stół. Gdyż przy stole zazwyczaj odbywa się większość spotkań rodzinnych, przy nim się dyskutuje i dowiaduje się o różnych rzeczach. Stół to podstawowy mebel w każdym domu.
„Poufne” warto przeczytać.

Moja ocena 9/10.
Za egzemplarz dziękuje Wydawnictwu Czarne.

Comments